24gliwice

Miasto chce wydzierżawić Halę Gliwice. „Spore zainteresowanie ze strony firm”

Kto będzie na co dzień zarządzał halą widowiskową Gliwice?

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na dzierżawę obiektu powstającego przy ulicy Akademickiej, w miejscu dawnego Stadionu XX-lecia.

2

Ze wstępnych informacji wynika, że zainteresowanie wśród potencjalnych dzierżawców jest niemałe. W poniedziałek na stronie internetowej gliwickiego urzędu miejskiego opublikowano komunikat informujący, że warunki i termin przetargu na dzierżawę Hali Widowiskowo-Sportowej, zostaną ogłoszone w terminie do końca marca.

Obecnie odpowiednie wydziały urzędu miejskiego pracują jeszcze nad specyfikacją warunków przetargu.

– Zainteresowanie dzierżawą hali jest całkiem spore. Co chwilę docierają do nas sygnały
z wielu różnych firm. Z oczywistych powodów nie mogę ujawniać szczegółów. Wszystko rozstrzygnie przetarg – tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Trudno w tej chwili spekulować, jakie będą koszty miesięcznej dzierżawy hali – ceny mogą kształtować się od kilkunastu do ponad 100 tysięcy złotych.

Magistrat określi jedynie cenę minimalną i będzie liczył na to, że wstępne zainteresowanie przełoży się na wysokie oferty.

Jakie są główne korzyści z oddania hali w ręce dzierżawcy, który będzie na bieżąco zarządzał halą?

– Przede wszystkim oznacza to, że będą zajmować się tym profesjonaliści, ludzie którzy mają doświadczenie w zarządzaniu tego typu obiektami – dodaje Jarzębowski.

Inna korzyść będzie mieć bardziej wymierny charakter. Szacuje się, że po wydzierżawieniu areny sportowej, miasto będzie w stanie „odzyskać” przy rozliczaniu podatku VAT około
70 z ponad 306 mln zł, które ma pochłonąć inwestycja.

Hala Gliwice nie będzie pierwszym obiektem, które miasto przekaże w zarządzanie na cele komercyjne prywatnej firmie. Podobną procedurę zastosowano w przypadku wybudowanych w ostatnich miesiącach hal sportowych przy ulicach Dolnych Wałów, Chorzowskiej oraz Kozielskiej. Trwają też poszukiwania dzierżawcy dla niedawno postawionego Centrum Sportowo-Kulturalnego „Łabędź”.

Oprócz nowego zarządcy, możliwe, że hala Gliwice doczeka się również nowej nazwy.

Kilka miesięcy temu zrezygnowano z używania rozpoznawalnej nazwy „Hala Podium”. Decyzję tłumaczono chęcią znalezienia tytularnego sponsora, który w zamian za prawa do nazwania obiektu, będzie płacił miastu niemałe pieniądze.

Oddanie do użytku powstającej w miejscu dawnego Stadionu XX-lecia hali zaplanowano na lipiec 2015 roku. Jej budową zajmuje się firma MIRBUD ze Skierniewic. Obiekt pomieści około 15 tysięcy widzów. W hali Gliwice będzie można organizować zawody rangi międzynarodowej w m.in. siatkówce, hokeju, tenisie, lekkoatletyce czy koszykówce.

 

Źródło: 24gliwice

11.02.2014